Eesti ehitusmaterjalide tootja alates 1910

Dekoratiivtellised

TUTVUSTUS

Silikaattellis on ideaalne ehitusmaterjal põhjamaises kliimas. Ilmastikukindel, looduslik, olles seejuures soliidne.

Silikaattellised sobivad hästi kasutamiseks täiendavat viimistlust mittevajavate puhasvuukseinte, müüride, kandev- ja vaheseinte ladumiseks ning korstnapitsis välisvooderdusena. Kestva kivivoodri eeltingimuseks on kvaliteetse toote ja müürimördi kasutamine ning korrektsete müüritööde teostamine. Et silikaattellisest välisvooder püsiks ekspluatatsioonis kaua ja defektideta, tuleb järgida häid projekteerimis- ja ehitustavasid.

Nii omaduste kui ka väljanägemise poolest on tellist fassadimaterjalina soodsaim kasutada puhasvuukmüüritisena, nii et tellised on nähtavad oma algupärasel kujul. Tulemusena saadakse kergelt hallika tooniga valge sein. Silikaadist telliskivi on pikaealine ja vastupidav ehitusmaterjal, mille näiteks on Eesti Rahvusooperi Estonia hoone (1913) ja Baltimaade kõrgeima mäe tippu rajatud Suure Munamäe vaatetorn (1939).

Silikaadis valmivad lisaks siledale tellisele ka dekoratiiv- ja struktuurtellised, mis saadakse klompimise ja lõhestamise teel, käsitööna.

Ava rohkem
Dekoratiivtellised

Soliidne

Atraktiivne ja soliidne välimus, mis jätab visuaalselt kindla mulje majast kui kindlusest. Aegumatu telliskivi motiiv on leidmas aina rohkem kasutust ka sisekujunduselemendina. Siledapinnaline, klombitud ja lõhestatud telliskivi leiab laialt kasutust ka aiapostides.

Tugev müür

Tänu kõrgele survetugevusele (25 Mpa) on silikaattellist võimalik kasutada kuni 9-korruseliste majade ehitamiseks. Seina külge saab kinnitada suuri raskuseid (nt. veeboiler, mööbel).

Ilmastikukindel Created with Sketch.

Ilmastikukindel

108 külmatsüklit. End ajaga tõestanud traditsiooniline, looduslik ehitusmaterjal Eesti kliimas.

Klombitud silikaattellis

Mõõdud (mm) 250x60x65 250x85x65 250x100x65 250x100x88
Kogus alusel (tk) 140 105 84 60
Klombitud nurgatellis
Mõõdud (mm) 225x60x65 225x85x65 230x100x88 225x100x65
Kogus alusel (tk) 140 105 60 84
Klombitud silikaattellis

Lõhestatud silikaattellis

Mõõdud (mm) 250x60x65 250x60x88 250x85x65
Kogus alusel (tk) 168 120 120
Lõhestatud nurgatellis
Mõõdud (mm) 220x60x65 190x60x88 220x85x65
Kogus alusel (tk) 168 160 120
Lõhestatud silikaattellis

Omadused

Näitaja Väärtus
Survetugevus 25N/mm2
Veeimavuse kiirus 0,6 ... 1 kg/m2min
Soojusjuhtivus kuiv kivi λ=0,7….0,8 W/mK niiske kivi (W=5%) λ=1,0 W/mK
Külmakindlus Vähemalt 108 tsüklit
Tulepüsivus antud müüritise paksuse kohta; väärtused on võetud "Eurocode 6: Design of masonry structures; Part 1 - 2: General rules Structural fire design" tabelitest NA.N.B.2.1 - NA.N.B.2.5 ning kehtivad ilma viimistluseta müüritisele. 120 mm - REI120 250 mm - REI240
Tihedus 1850 ... 1950 kg/m3
Niiskuskahanemine ε = 0,2….0,4mm/m
Paindetugevus 4 ... 5N/mm2
Tulekindlus Mittepõlev (klass A1)
Müraisolatsiooniindeks 1- kivisein – 56 dB ½ -kivisein – 48 dB ¼ -kivisein – 44 dB

KASUTAMINE

Müüri ladumine

Silikaadi telliskivist müüritise ladumisel kehtivad samad põhimõtted, mis teistegi silikaatkivide kasutamisel. Aluskonstruktsioonid (taldmik ja vundament) peavad olema tasased, stabiilsed ja tugevad. Vundamendi peale tuleb paigaldada korralik hüdroisolatsioon, et vundamenti sattunud niiskus ei leviks seintesse. Kive tuleb enne ladumist niisutada ja kasutada õige konsistentsiga müürimörti. Selleks, et tekiks korralik nake mördi ja kivi vahel ei tohi mört olla liiga kuiv. Liiga vedela mördi puhul voolab segu vuukidest välja ja võib tekkida olukord, kus segu ei saavuta vajalikku tugevust. Vedelama segu kasutamine ei kompenseeri kivide niisutamise vajadust. Mida peeneteralisem on segu, seda mugavam on tööd teha. Kuiva ja kuuma ilmaga tuleb takistada müüri liiga kiiret kuivamist. Silikaadist kive ei tohi kasutada vundamendis ega kandvates keldri seintes. Silikaatmüüri ei tohi katta millegagi, mis takistab niiskuse eraldumist müürist. Müüri värvimisel peab valima sellise värvi, millel on väga hea veeauru läbilaskmise võime. Müüri ladumist tuleb alustada nurgast.

Kuidas saavutada kestev müüritis?

Kestva kivivoodri eeltingimuseks on kvaliteetse toote ja müürimördi kasutamine ning korrektsete müüritööde teostamine. Et silikaattellistest välisvooder püsiks ekspluatatsioonis kaua ja defektideta, tuleb järgida häid projekteerimis- ja ehitustavasid ning esmajärjekorras silmas pidada järgmist:

 • Mitte kasutada silikaattooteid pinnases ja soklites
 • Eraldada sokkel ja müüritis hüdroisolatsiooniga
 • Vältida võimaliku vee sattumist silikaatmüüritisele (räästa laius, sokli kõrgus)
 • Vuukide korralik täitmine müürimördiga
 • Tagada voodritagune tuulutus (iga kolmas tühi vertikaalvuuk soklipealses ja avade pealsetes telliseridades)
 • Deformatsioonivuugid (min 10 m sammuga)
 • Korrosioonikaitsega armatuurvõrgud (vähemalt peale esimest rida ja viimase rea all ning avade all ja peal)
 • Ankurdus põhikonstruktsiooni külge (vähemalt 4 ankrut/m²)
 • Talvistel müüritöödel järgida talvetingimustes kehtivaid eeskirju mördi kivistumise tagamiseks madalatel temperatuuridel.

Telliste lõikamine

Telliste lõikamiseks on sobiv kasutada kõvasulamhammastega kettaga elektrilist lõikurit. Avade ja läbiviikude tegemiseks kasutada kõvasulamhammastega augufreesi.

Avade sildamine

Akna- ja ukseavade kohal asuvate kiviridade raskus jaotatakse kahele poole ava silluste abil. Silikaattellisest müüri sobivad kõige paremini raudbetoonist sillused. Silluse tüübi (mõõtmed, armeering, kandevõime, pikkus) määrab projekteerija. Silluse toetuspinna all peab olema lõikamata tellis. Üle 1,5 m laiuste avade puhul peab silluse minimaalne toetuspind ühe otsa all olema vähemalt 250 mm.

Deformatsioonivuugid

Deformatsiooni- ja temperatuurivuukide eesmärk on pikkades seinaosades mahukahanemise või temperatuuri muutuste tõttu pragude vältimine. Vuugid on vertikaalsed ja seina läbivad. Need täidetakse elastse vuugitäitega, mistõttu eraldatud seinaosad saavad kahjustamatult üksteise suhtes liikuda. Deformatsioonivuukide soovituslik samm on 10 m.

Viimistlus

Dekoratiiv- ja struktuurtellistest müüritis ei vaja lisaviimistlust. Nii pääsevad telliskivide pinnale antud struktuur ja reljeefid esile. Korrektsete vuukide puhul võib piirduda vaid värvimisega.

Tootekaart allalaadimiseks

Saada päring

Kokku
Aluseid0 tk
Kaal0 kg
Eraklient
Äriklient
Leia edasimüüja
Leia edasimüüja

Tulemus

 • Kivide kogus

  0 tk

 • Kuivsegu kogus

  0 kg

Leia lähim edasimüüja