Pöördumine motohuviliste poole

Loe edasi

Lugupeetud motoklubide esindajad!

Pöördume teie poole seoses murega, millega puutume igapäevaselt kokku.

AS Silikaat tegeleb liivade kaevandamisega Männiku ja Raku järvede ümbruses olevatel territooriumitel. Karjääride maastikud on alati olnud atraktiivsed motohuviliste jaoks. Liivane pinnas ning liivamäed panevad proovile nii kõige võimsamaid mootorrattaid kui ka kõige kogenumaid sõitjaid. Kõike seda me mõistame ning oleme alati püüdnud saavutada mõistlikke kokkuleppeid. Seda soovime ka seekord.

Kui olete meie kaevanduses käinud, siis kindlasti märkasite, et järvede lähedal on päris mitmeid lompe? Või tiike? Tegu ei ole juhuslikult tekkinud lompidega – need on spetsiaalselt kujundatud tiigid, millel on ka oma tähtis ülesanne. Nimelt, AS Silikaat-i kaevandusalad on ka kaitsealuste liikide elupaigad. Üheks kaitsealuseks liigiks on juttselg-kärnkonn e. kõre (pildil). Tegemist on väga haruldase ja rangelt kaitstava liigiga ning Männiku on selle liigi kõige põhjapoolsem leiukoht maailmas. Just kõre elupaiga säilitamiseks ning populatsiooni arvukuse tõstmiseks me liigieksperdiga koostöös tiikide rajamisega tegeleme.

Võib-olla olete sattunud karjääri ka mõnel soojemal nt. aprilli või maikuu õhtul. Lülitasite mootorratta mootori hetkeks välja ja nautisite looduse hääli. Üheks “hääleks” võis olla just kõre “pulmalaul”.

Oleme viimaste aastate jooksul täheldanud, et kõre jaoks tehtud tiikidest sõidetakse pidevalt läbi. Miks see meid murelikuks teeb:

  • See võib kulleseid, aga ka äsja moonde läbinud kõresid tappa. Veest läbi sõites seguneb vesi setete ja liivaosakestega, mis vees hõljudes ummistavad kulleste lõpuseid ning kullesed surevad. Äsja moonde läbinud väikesed kõred koonduvad aga veekogu kaldapiirkonda, mistõttu sealt läbi sõites kõre järelkasv hukkub.
  • Oleme täheldanud ka õli/kütuse reostust tiikides.
  • Üks esmapilgul ilmsüütu tiigist läbisõit võib tuua kõre elukeskkonda võõraid liike, mis võivad olla kõrele eluohtlikud.

Kõik eeltoodud faktorid mõjutavad kõrede populatsiooni väga negatiivselt, seega palume kõre “lompides” ja nende lähiümbruses sõitmist vältida.

Täname mõistva suhtumise eest!

PS!  Igaaastaselt koostöös liigieksperdiga korraldame nn. konnaretke, kus on võimalik haruldase liigiga tutvuda selle elukeskkonnas ning kuulata kõre laulu. Eelmised aastad on näidanud, et konnaretk pakub huvi nii väikestele, kui ka suurtele. Nii et, kui on huvi, siis andke märku!

Leia edasimüüja
Leia edasimüüja